Aufruf – Polnisch

Morderstwo jest jedynym przestępstwem, które nie ulega przedawnieniu

17 sierpnia 1987 roku, po 46 latach pobytu w niewoli, życie ostatniego osadzonego
w więzieniu Spandau, znajdującego się pod zarządem sił okupacyjnych, dobiegło końca w niewyjaśnionych okolicznościach.

Tego samego dnia, wydano komunikat, w którym oznajmiono, że 93 letni Rudolf Hess miał popełnić samobójstwo we wczesnych godzinach popołudniowych. W przeciągu paru następnych dni, dyrektorzy więzienia zaprezentowali opinii publicznej cztery zupełnie odmienne od siebie wersje wydarzeń.

Łączyło je jednak to, że każda z wersji wydarzeń, w znacznym stopniu była głęboko sprzeczna z początkową tezą o domniemanym samobójstwie osadzonego. Przez cały ten czas, rodzina Rudolfa Hessa, korzystając z olbrzymiego poparcia społecznego, próbowała odtworzyć ostatnie dni życia Starego Człowieka ze Spandau. Uzyskane w ten sposób ustalenia w żaden sposób nie potwierdzają tezy o jego samobójstwie. Aż do dziś dzień, kwestia tej śmierci nie została tak naprawdę wyjaśniona. Dlaczego tak się stało? Jednym z powodów jest tak zwany „okres przechowywania” jaki Brytyjczycy nałożyli na dokumenty ze śledztwa. Bez pełnego wglądu do akt nie możemy jasno stwierdzić czy są jakiekolwiek wiarygodne dowody na samobójstwo osadzonego, czy może była to tylko nieudolna próba zatuszowania zbrodni.

Ten rok jest rokiem w którym obchodzimy trzydziestą rocznicę śmierci ostatniego więźnia „Spandau”. Tym samym to właśnie w 2017 roku kończy się okres przechowywania dokumentów ze śledztwa w sprawie jego śmierci. Wydaje się,
że w końcu będziemy mogli raz na zawsze rozwiązać tą sprawę pośrednictwem środków konstytucyjnych bez stosowania tanich propagandowych sztuczek.

Zainteresowanie Republiki Federalnej Niemiec sprawą losu ostatniego osadzonego
w więzieniu Spandau było do tej pory raczej dość słabe. 30 lat po jego śmierci, 72 lata po zakończeniu drugiej wojny światowej i 76 lat po jego sławnym locie do Anglii, wciąż wydaje się że czynniki oficjalne raczej wolą spuścić nad tą historią zasłonę milczenia. To niezwykle nieudolne zagranie w kraju, gdzie ponoć każdy jest równy i ma te same prawa.

Bez względu na to kim był i jaki wpływ miał na historię dany człowiek, państwo które mieni się państwem konstytucyjnym, ma obowiązek dojść do tego czy jego życie zakończyło się poprzez samobójstwo czy też w wyniku morderstwa. Zatuszowanie tej sprawy nie powinno i nie może być możliwe w konstytucyjnym państwie prawa.

Dlatego też, 19 sierpnia 2017 roku, chcemy otwarcie wyrazić nasze żądania dotyczące upublicznienia dokumentów ze śledztwa i ostatecznego ustalenia okoliczności w jakich doszło do śmierci Rudolfa Hessa w berlińskim więzieniu Spandau.

30 lat propagandy i domysłów to zdecydowanie za dużo!

Ta strona internetowa powstała po to by pomóc w mobilizacji na naszą demonstracje, która odbędzie się pod hasłem: “Morderstwo nie ulega przedawnieniu- Upublicznijcie dokumenty- Sprawiedliwość nie zemsta!”